Neįgalieji tiesia ranką likimo draugams: Šeimos kortelės patirtis

„Man tai ne tik verslas, bet ir pagalba žmonėms, kurie turi tokią ligą, nes pati žinau, ką tai reiškia ir kaip veikia net menkas neatsargumas renkantis maistą“, – sako Šeimos kortelės partnerė Jurgita Valskienė.

Iš specialiųjų sveikatos poreikių gimę smulkūs verslai noriai jungiasi prie Šeimos kortelės partnerių, nes kas geriau pajus sergančiojo kančią ir supras stokojančiojo rūpestį nei tas, kuriam pačiam teko kentėti ar stokoti.

Nors griežti karantino suvaržymai prekiaujantiesiems maistu netaikomi, Jurgitos Valskienės fizinė parduotuvė „100% be gliuteno“, įsikūrusi Rygos g. 13A, Vilniuje, dirba tik iš anksto susitarus. Prekyba internetu vyksta kaip įprastai.

„Esu paprasta moteris. Pati nieko negaminu, tik parduodu kitų pagamintą produkciją – tam ir įkūriau šią parduotuvę“, – apie save kukliai kalba Jurgita, kurią į verslą atvedė liga. Viskas prasidėjo nuo bakterinių infekcijų – jos užsitęsdavo, tad tekdavo gerti daug antibiotikų. Tik po daugybės apsilankymų pas gydytojus Jurgitai pagaliau buvo įvardyta tikroji negalavimų priežastis – celiakija.

„Buvo streso ir baimės, kai tik sužinojau, kas tai. Tačiau galų gale viskas stojo į savo vėžes. Vyras prisitaikė, o ir vaikai sugeba labai skanius begliutenius pyragus kepti. Žinoma, vienas „bet“ išliko – produktai“, – nuo ko viskas prasidėjo, prisimena Šeimos kortelės partnerė.

Gliuteno netoleruojančių žmonių apsipirkimas dažniausiai virsta lakstymu iš vienos parduotuvės į kitą ir laiką ryjančiu etikečių skaitymu. „Iškart pasidaro sunku surasti, ką gali valgyti. Labai turi skaityti etiketes ir žiūrėti, kad nebūtų gliuteno pėdsakų“, – aiškina autoimunine genetine virškinamojo trakto liga serganti Jurgita.

Įvairių grūdų (kviečių, miežių, rugių) baltymų turintys produktai Jurgitos organizmą išprovokuoja gaminti antikūnus prieš įvairius savo paties organus ir sistemas. Dažniausiai liga pasireiškia plonojo žarnyno uždegimu, dėl kurio sutrinka vitaminų ir mineralų pasisavinimas. Vienintelis gydymas, užtikrinantis geresnę savijautą ir sustabdantis ligos progresavimą, – griežta begliutenė dieta.

Verslas naujas – klientai lojalūs
100% be gliuteno_Šeimos kortelė_versli mama

Gliuteno netoleruojantiems žmonėms skirtos prekės atkeliauja iš Lenkijos, Čekijos ir Lietuvos.

Supratusi, kad laiką nori leisti ne skaitydama etiketes, o džiaugdamasi gyvenimu, praėjusių metų lapkritį Jurgita atidarė fizinę ir internetinę parduotuvę 100% be gliuteno. Jos asortimentas visiškai atitinka pavadinimą: įvairiausi miltų mišiniai, miltai, duona, saldumynai, makaronai, kruopos, sėklos pritaikyti būtent gliuteno netoleruojantiems žmonėms. Pagrindinės prekės atkeliauja iš Lenkijos, Čekijos ir Lietuvos gamintojų, yra ilgo galiojimo, fasuotos, tad puikiai tinka atsargoms ilgesniam laikui kaupti.

Pažįstamos pasiūlymas prisijungti prie Šeimos kortelės nuolaidų programos mažiau nei prieš pusmetį įkurtam Jurgitos verslui leido iš karto suformuoti klientų ratą. Kai kurie jų, pasak jos, jau tapo nuolatiniais.

„Dauguma mūsų pirkėjų, kuriems teikiama nuolaida su Šeimos kortele, yra iš Kauno. Jie užsakinėja internetu. O vilniečiai beveik visada ateina į parduotuvę. Pavyzdžiui, yra vienas tėtis, kuris perka mėnesiui, nes mūsų produktai, įskaitant duoną, yra ilgo galiojimo, supakuoti naudojant apsaugines dujas“, – apie savo klientus pasakoja Jurgita.

Man tai ne tik verslas, bet ir pagalba žmonėms, kurie turi tokią ligą, nes pati žinau, ką tai reiškia ir kaip veikia net menkas neatsargumas renkantis maistą.

Jurgita Valskienė, Šeimos kortelės partnerė

Specializuotoje maisto prekių parduotuvėje gausios ar neįgalius vaikus auginančios šeimos dažniausiai įsigyja duonos, makaronų, kitų gatavų produktų, vaikams perka saldumynų ar dribsnių.

„Visi, kas surado, kad su Šeimos kortele pas mus yra nuolaida, džiaugiasi, nes gauna geresnę kainą. Vaikus maitinti juk reikia, o vaikų sąskaita nepritaupysi“, – pirmuosius partnerystės su Šeimos kortele mėnesius kaip sėkmingus apibūdina versli mama.

Su Šeimos kortele parduotuvėje „100% be gliuteno“ suteikiama 30 proc. nuolaida visam pirkinių krepšeliui, išskyrus UAB „Biržų duona“ ir „Aldente“ prekės ženklo gaminius, kuriems taikoma 15 proc. nuolaida.

Siekis – kad viskas būtų šviežia

Tuo tarpu kaunietė Beata Sinickienė, UAB „Beglitimis“ įkūrėja, pirkėjų su Šeimos kortele sako sulaukianti nedaug – jų esą kreipiasi tik keli. „Net ir su nuolaida žmonėms brangu: pavyzdžiui, begliutenės duonos kepalėlis kainuoja 6 eurus. O valgosi ta duona lygiai taip pat, kaip ir paprasta – kai šeimoje daug burnų, kepalėlis greitai baigiasi“, – sako Beata, savo specializuotą kepyklėlę vadinanti daugiau pomėgiu, negu verslu. Neįgalumą turinti moteris pagrindines pajamas užsidirba iš buhalterinės veiklos.

Pati užauginusi tris savus vaikus ir dar tris globotinius, Beata žino, kaip nelengva gausioms šeimoms. Ką jau kalbėti, jei jose kas nors turi specialiųjų mitybos poreikių.

„Aš pati netoleruoju gliuteno, jo netoleruoja ir mano anūkai, kurių turiu jau tris. Nuolat gaminu begliutenį maistą, tad žinau, kad jis daug brangesnis už paprastą ir labai gerai suprantu, kaip tokiai šeimai sunku. Dėl to pirmoji ir puoliau rašyti bei skambinti Šeimos kortelės programos organizatoriams“, – kas pastūmėjo tapti nuolaidų sistemos partnere, atskleidžia Beata.

Tiesa, su Šeimos kortele ji nusprendė teikti nuolaidą ne skanumynams („nes saldumynai yra nesveika“), o tik duonai, bandelėms, picų padams. „Mano begliutenė kepyklėlė – atskira, joje išvis nebūna jokios kryžminės miltų taršos. Taigi, jokio pavojaus gliuteno netoleruojantiesiems nėra“, – tvirtina versli moteris. Be to, į savo kepinius sako dedanti ir mažai cukraus.

Nuo 2013 m. kepyklą laikanti Beata pastebi, kad gliuteno netoleruojančių žmonių daugėja, bet kartu daugėja ir konkurentų. Kuklių gamybinių pajėgumų tvirtina nenorinti plėsti dėl silpnokos sveikatos. O ir apyvartos nėra didelės: „Jeigu man reikėtų samdyti pagalbininką – nelabai išsilaikyčiau“. Tad, kiek leidžia jėgos, sukasi pati viena, per dieną kepiniams skirdama po porą valandų.

„Gaminu tik tada, kai žmogus paskambina ir užsisako. Kai jau būna iškepta – atvažiuoja pasiimti pats arba išsiunčiu: vakare iškepu ir įdedu, o ryte žmonės jau gauna. Pas mane niekada nebūna prigaminta produkcijos į sandėlį. Viskas, ką gauna klientai, yra labai šviežia“, – sako Beata, vardan šviežumo nusprendusi dirbti tik pagal individualius užsakymus.

Karantino suvaržymai Beatos verslo smarkiai nepalietė: užsakymai, kaip ir anksčiau, priimami interneto svetainėje www.beglitimis.lt, o kepiniai klientus visoje Lietuvoje pasiekia per pašto terminalus.

Su Šeimos kortele UAB „Beglitimis“ suteikia 20 proc. nuolaida visų rūšių duonai be gliuteno ir jos gaminiams.

Galimybė užsidirbti leidžia jaustis oriai
Neįgalieji_Dalia Kuliešienė_versli mama

Dalia Kuliešienė įkūrė socialinę iniciatyvą, skirtą vaikus su specialiaisiais poreikiais auginantiems tėvams. (© Oksana Valiukevič | PhotoVelum nuotr.)

„Šeimos kortelė keičia asmenų su negalia ir šeimų, auginančių vaikus su negalia, požiūrį“, – įsitikinusi tris neįgalias dukras auginanti Dalia Kuliešienė. Savo šeimos istorijos paskatinta, ji įkūrė platformą Galių dėžutė, kurioje tėvai, auginantys individualių poreikių turinčius vaikus, gali gauti konsultaciją ir rūpimos informacijos.

Pasak Dalios, pašalpos ir kitas materialus palaikymas – anaiptol ne vienintelė pagalbos priemonė, reikalinga neįgaliesiems ar turintiesiems specialiųjų poreikių. Būtent įsitraukimas į verslą ar socialines iniciatyvas jiems suteikia galimybę išbandyti save įvairiuose socialiniuose vaidmenyse. Svarbiausia, kad taip mažėja ir priklausomybė nuo kitų žmonių.

Neįgaliesiems, sukūrusiems savo verslus ar iniciatyvas, Šeimos kortelė suteikia galimybę nemokamai prisijungti prie partnerių tinklo, pasidalinti sukaupta patirtimi, parodyti savo vertę, sulaukti pripažinimo ir, žinoma, užsidirbti papildomai. Finansiniu požiūriu geriau gyvena tie neįgalieji, kurie be gaunamos šalpos pensijos, turi galimybę dirbti ir užsidirbti. Taip laikomasi ir orumo principo.

„Neįgalieji yra ne tik socialinės paramos gavėjai, bet ir visaverčiai konkurentai“, – įsitikinusi Dalia. Sukūrę verslą, jie drąsiai priima į darbą neįgalų asmenį ir paneigia mitą, esą sudėtinga bendrauti su neįgaliuoju, negalią turintysis yra mažiau naudingas ar net gali sumažinti įmonės pelną.

„Darbas būtinas ne tik sotesniam gyvenimui – jis padeda užmegzti ryšius su platesne visuomene, kurti tarpasmeninius santykius“, – tvirtina ekspertė ir kaip vieną ryškiausių pavyzdžių mini žmones su proto negalia įdarbinančią įmonę „Pirmas blynas“. Sostinės centre veikiančioje blyninėje dirba žmonės su negalia: cerebriniu paralyžiumi, Dauno sindromu.

Su Šeimos kortele blyninėje „Pirmas blynas“ suteikiama 15 proc. nuolaida visiems blynams.

Neįgalieji_lentele_versli mama

Šeimos kortelė_versli mama

Straipsnis parengtas įgyvendinant LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Šeimos kortelės partnerių įtraukimas ir informacijos apie šeimos kortelę sklaida 2020“.

Portalą VERSLI MAMA administruojanti VšĮ „Versli mama“ yra Šeimos kortelės ambasadorė.

Iliustracijoms panaudotos Šeimos kortelės partnerių nuotraukos.